Jak wyglada statystyczny wypadek po Polsku? Powoduje go meżczyzna? Kiedy najczesciej do niego dochodzi? Rano czy wieczorem? Czas obalic lub potwierdzic popularne przekonania dotyczace ruchu drogowego. Liczby Tarnobrzeskie mówia same za siebie.

Prawda jest taka, że do wypadku nie trzeba wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, brawura, zwykla glupota lub pospiech, czesto kilka z tych czynników naraz. Dobra wiadomosc jest taka, że z roku na rok liczba wypadków w Tarnobrzegu spada, zla mówi, że na tle naszych zachodnich sasiadów wypadamy blado. Jak wyglada statystyczny wypadek? Na co uważac aby go nie spowodowac?

Wedlug danych Policji w 2013 r. doszlo w RP do 35 847 wypadków. Do prawie 73% z nich mialo miejsce na terenie zabudowanym, jednak wieksze smiertelne żniwo zbieraly wypadki do których doszlo na terenie niezabudowanym. Wypadki na tym obszarze odpowiadaja za prawie 53% przypadków smiertelnych. Czas rozprawic sie też z przekonaniem, że jesli wypadek to nie należy sie finansowa rekompnsata osobie prywatnej. Owszem – dochodzi tam do wielu wypadków, jednak do ich najwiekszej liczby dochodzi na prostych odcinkach dróg. W 2013 wlasnie na prostych odcinkach doszlo do ponad 19 tys. wypadków, na luku do ponad 4 tys. Najwiekszy odsetek wypadków odnotowuje sie na jezdniach, lecz zaraz za nimi plasuja sie przejscia dla pieszych. To wyrazny sygnal dla kierowców! Uważajcie!

Wsród rodzajów wypadków drogowych najczesciej mamy do czynienia ze zderzeniami pojazdów w ruchu, konkretnie ze zderzeniami bocznymi, czolowymi oraz tylnymi (odpowiednio 10509, 3587 oraz 4088 wypadków w 2013 roku). Pózniej policyjne statystyki wskazuja na najechanie:

na pieszego

na drzewo

na slup/znak

na unieruchomiony pojazd

na bariere ochronna

na zwierze

na dziure (wybój)

Na drogach rzadziej dochodzi do wywrócenia sie pojazdu, wypadku z pasażerem czy innych rodzajów zdarzen tego typu. Sprawca? Znakomita wiekszosc wypadków powoduja kierujacy pojazdami. Wedlug danych Policji w 2013 roku odpowiadali oni za prawie 82% wszystkich wypadków. Czym wini a kierowcy? Na „czarna trójke” przewinien sklada sie niedostosowanie predkosci do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszenstwa przejazdu i nieprawidlowe zachowanie wobec pieszego. Warto dodac też, że na 10 sprawców wypadków statystycznie 7 z nich to meżczyzni.

Wakacje sa niebezpieczne

Najwiecej wypadków ma miejsce w miesiacach wakacyjnych co można zrzucic na karb zwiekszonej liczby turystów w Tarnobrzegu i zmniejszonej w slonecznych warunkach czujnosci. W lipcu, sierpniu i wrzesniu dochodzi do 30,8% wszystkich wypadków. Jesli chodzi o pore dnia to szczególnie newralgicznym okresem jest czas miedzy 14-18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.